×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : یکشنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Sunday, 3 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 26 خبر
آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

اعلام آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه و تایید لایحه شوراهای حل اختلاف از اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته بود.

به گزارش ایسنا، اخبار حقوقی هفته گذشته را می‌خوانید: 

 عملیات جبهه مقاومت در فلسطین یک مبدأ تاریخی را رقم زد

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه با اشاره به «عملیات ظفرمندانه و سلحشورانه رزمندگان فلسطینی علیه اشغالگران صهیونیست، موسوم به عملیات طوفان الاقصی و تاکید بر اینکه عنایات و تفضلات پروردگار متعال اصلی‌ترین عامل پیروزی رزمندگان سلحشور فلسطینی است» اظهار کرد: عملیات پیروزمندانه و افتخارآفرین جبهه مقاومت در فلسطین اشغالی یک مبدأ تاریخی را رقم زد و بار دیگر ثابت شد که طبق فرمایشات امامین انقلاب، راهبرد استقامت و مقاومت بهترین و برترین راهبرد در برابر صهیونیست‌های سفاک و متجاوز و اشغالگر است؛ در این اثناء باید به ابعاد و زوایای اطلاعاتی و حفاظتی عملیات مقاومت علیه دشمن اشغالگر که سبب غافلگیری صهیونیست‌ها شد نیز توجه ویژه‌ای شود؛ امروز اسرائیل غاصب که تاریخی مشحون از جنایتکاری دارد و مستظهر به تجهیزات ماهواره‌ای و انواع و اقسام دوربین‌ها و نفوذی‌هایی برای رصد مستمر تحرکات مقاومت فلسطین است، در کما و شوک به سر می‌برد؛ بدیهی است که همه مسلمانان و حتی آزادیخواهان و آزاداندیشان سراسر گیتی باید بصورت مادی و معنوی یاریگر ملت مظلوم و مقاوم فلسطین باشند.

رییس قوه قضاییه گفت: تحقق عدالت صرفاً منحصر به صدور احکام عادلانه در محاکم نیست بلکه عدالت باید امری ساری و جاری در همه شئون و ساحت‌ها باشد و چنانچه عدالت در جامعه گسترش نیابد ممکن است به تبع آن، ناهنجاری‌هایی اجتماعی ایجاد شوند.

رژیم صهیونیستی رو به نابودی است

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان با اشاره به عملیات طوفان الاقصی گفت: این عملیات ضعف‌های رژیم صهیونیستی را برملا کرد و نشان داد اسراییل یک رژیم رو به نابودی است که هر دولتی با او همراهی کند، در این نابودی با او شریک خواهد شد.

جلب رضایت مردم نتیجه همکاری‌ها و تعاملات بین دستگاهی است

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

حجت الاسلام موحدی دادستان کل کشور جلب رضایت مردم را نتیجه همکاری‌ها و تعاملات بین دستگاهی دانست و گفت: یکی از ثمرات بسیار خوب همکاری و همفکری بین دولت و دستگاه قضایی را می‌توان در حوزه گمرکات، بنادر و انبارهای سازمان اموال تملیکی مشاهده نمود که خروجی این همکاری صیانت بسیار عالی از حقوق مردم و بیت المال بوده است.

دادستان کل کشور همچین گفت: بحمدالله پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک دگرگونی خوبی در حوزه تربیت و آموزش کشور صورت گرفت و نیروهای بسیار خوبی را این نظام مقدس تربیت کرده و رشد داده است.

قیام حماسی مردم غزه صهیونیست‌ها و دنیای استکبار را در بُهت و حیرت قرار داد

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری رییس دیوان عالی کشور با اشاره به  عملیات طوفان الاقصی گفت: با این اقدام جهادی، دنیا به خوبی فهمید که رژیم غاصب صهیونیستی همان خانه سست عنکبوتی است که بقا و دوامی نداشته و نخواهد داشت و وعده خداوند بر حق است.

پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه در مرحله تحقیقات است

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما در جلسه  قبل از تشکیل پرونده برای فرزندان یکی از مقامات خبر دادید و مشخص شد که مربوط به آقای مصدق بوده، ایا ابهامات در مورد شخص آقای مصدق برطرف شده است؟ گفت: همانطور که اعلام شد پرونده‌ای تشکیل شده و این پرونده در ارتباط با دو فرزند ایشان مطرح است و در مرحله تحقیقات مقدماتی است که به محض اینکه این پرونده اقتضای اطلاع رسانی پیدا کند، اطلاع رسانی می شود.

وی در پاسخ به ایسنا دریاره اینکه اخیرا بحث بلاتکلیف ماندن طرح الزام ثبت اسناد رسمی  و اعتبارزدایی از اسناد غیررسمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام دوباره مطرح شده است. نظر کارشناسی قوه قضاییه در این باره چیست و چه تعاملی با مجمع تشخیص مصلحت داشته است؟ گفت: این  طرح بلاتکلیف نمانده و قوه قضاییه ارتباط تنگاتنگی با مجمع تشخیص دارد و در  عین حال قوه قضاییه در جلسات کارشناسی شرکت دارد  و در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور مستمر دارد. ‌

بهرام حسن‌زاده مدیرکل آموزش و پژوهش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در پاسخ به ابهامات و اظهار نظرهای غیر کارشناسی مطرح شده پیرامون طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول با بیان این‌که «تا زیرساخت‌های لازم در این خصوص تهیه و ایجاد نشود و شش ماه از اجرای آزمایشی این زیرساخت‌ها نگذرد این قانون اجرایی نمی‌شود» گفت: آنگونه که متأسفانه برخی عنوان کرده اند که این طرح یکدفعه اجرا می‌شود نیست و  مواعد مناسبی برای آن در نظر گرفته شده است. بر این اساس، کلیه اسناد عادی که قبل از لازم‌الاجرا شدن این طرح تنظیم شده‌اند، پایش شده و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه به سند رسمی تبدیل می شوند و در این راستا کلیه موانع غیرضروری صدور سند برای اراضی فاقد سند رسمی برداشته می‌شود.

تلاش دولت و دستگاه قضایی کمک به رفع مشکلات و داشتن پلیسی مقتدر و سلامت است

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

امین حسین رحیمی وزیر دادگستری گفت: پلیس به لحاظ امکانات، بودجه و ابزار کشف حقیقت در مضیقه است و کمبودهایی وجود دارد، باید تلاش کرد این کمبودها جبران شود، تلاش دولت و دستگاه قضایی کمک به رفع مشکلات و داشتن پلیسی مقتدر و سلامت است.

رحیمی همچنین استفاده از فناوری‌های نوین را بهترین ابزار برای پرورش و شکوفایی استعدادهای کودکان در دوران کوتاه کودکی عنوان کرد.

وزیر دادگستری راه‌اندازی مجتمع‌های شوق زندگی در آینده نزدیک را در راستای اجرایی شدن آیین نامه و شیوه نامه قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست عنوان کرد و گفت: مجتمع های شوق زندگی در مناطق مختلف کشور تحت مدیریت و نظارت بهزیستی و با حضور همه دستگاه‌های ذیربط راه اندازی و هدف از آن تلاشی موثر برای بهتر شدن شرایط زندگی کودکان جامعه هدف است.

سامانه پنجره واحد زمین از تخلفات و تصرفات می‌کاهد

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: از طریق سامانه پنجره واحد زمین انحرافات، لغزش‌ها، تخلفات، تصرفات، تغییرکاربری‌ها و واگذاری‌ها کاسته می‌شود.

ورود دادستانی تهران به موضوع جعل اسناد و واردات کالاهای تقلبی

دادستانی تهران معضل جعل اسناد را از جمله دلایل اصلی سلب اعتماد عمومی، اخلال در نظام اقتصادی کشور و همچنین یکی از عوامل مهم ناکارآمدی‌های اجتماعی در جامعه دانست.

دادستانی تهران  همچنین اعلام کرد: شرکت تپسی مکلف شد ظرف یک هفته مشکلات سرویس مدارس را رفع کند و در صورت انصراف خانواده‌ها از دریافت خدمات سرویس، وجوه دریافتی را بلافاصله مسترد دارد.

راه اندازی «سامانه گزارشگران فساد» با هدف بهره مندی از ظرفیت‌های مردمی در مقابله با فساد

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

ذبیح الله خدائیان  رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به راه اندازی «سامانه گزارشگران فساد» با هدف بهره مندی از ظرفیت‌های مردمی در مقابله با جریان‌های فساد گفت: این امکان فراهم شده تا شهروندان، فساد را الکترونیکی گزارش کنند که این اتفاق مهم با راه‌اندازی ربات هوشمند تلفنی صورت می گیرد.

رئیس سازمان بازرسی کشور همچنین گفت: ما علل و عوامل ایجاد گلوگاه‌های فساد را احصاء و راهکارهای رفع آنها را پیش بینی و اجرای آنها را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ به نحوی که انسداد ۱۰۳ گلوگاه فساد طی سال جاری در دستور کار برنامه‌های امسال سازمان بازرسی قرار گرفته است.

در هفته گذشته همچنین سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه‌ای به مدیران عامل برخی از بانک‌ها نسبت به عدم اجرای تکالیف قانونی آن‌ها در پرداخت تسهیلات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (ازدواج، فرزند آوری و ودیعه، خرید یا ساخت مسکن) هشدار داد.

ضعف تشکیلاتی کار سامانه پنجره واحد زمین را با اختلال روبرو می‌کند

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

 اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: سامانه پنجره واحد زمین زمانی واقعی و دقیق به وظایف می‌رسد که پرونده‌های قضایی کاهش یابد. همه دستگاه‌های قضایی و اجرایی باید تلاش کنند نظارتشان را با پیشگیری‌های پیشینی جایگزین کنند، پیشگیری‌های پسینی رافع مشکلات نیست.

لایحه شوراهای حل اختلاف تایید شد

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری گفت: لایحه شوراهای حل اختلاف از سال ۹۹ تاکنون در رفت و آمد بود و نهایتا ایرادات و ابهامات باقی مانده این لایحه برطرف شد و  لایحه شوراهای حل اختلاف خلاف موازین شرع شناخته نشد.

وی همچنین گفت: قلوب ما و تمام آزادگان جهان امروز با مردم مظلوم غزه و فلسطین است.

حق دفاع مشروع متعلق به مردم فلسطین است

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در  توییتر نوشت: غربی‌ها مدعی هستند صهیونیست‌ها، حق دفاع از خود دارند. باید گفت که حق دفاع مشروع به دلیل تقدم حضور مردمان فلسطین، (تنها) متعلق به آنان است و نه به اشغالگرانی که با زور و خلاف اصول و قواعد حقوق بین‌الملل، سرزمین مردم تحت ستم فلسطین را غصب کرده‌اند.

طوفان الاقصی نتیجه بیش‌از ۷ دهه اشغالگری و شهادت صدهزار فلسطینی بیگناه است

کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: طوفان الاقصی نتیجه‌ی بیش‌از ۷ دهه اشغالگری، تجاوز، آوارگی و شهادت بیش‌از صد هزار فلسطینی بیگناه شامل زنان و کودکان است.

وی  همچنین گفت: اقدام رژیم صهیونیستی در بستن آب آشامیدنی به روی مردم غزه، جنایت جنگی است.

وی درباره اعطای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی شهروند ایرانی نیز گفت: جایزه صلح نوبل یک جایزه سیاسی است که بیشتر به یک حمایت مالی از اقدامات غیرقانونی برخی برندگان آن تبدیل شده است.

تاکید مسجدی بر آموزش و ارتقای سطح مهارت کارشناسان پزشکی قانونی

عباس مسجدی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر اینکه برخورد فعالانه با موضوعات از ضروریات حوزه آموزش است، گفت: نیازهای احصا شده برای سازمان باید در حوزه آموزش و پژوهش مورد چاره اندیشی قرار گیرد و فعالانه برخورد کردن با موضوعات در واحد آموزش، سرمایه گذاری ارزشمندی برای سازمان محسوب می شود.

فرایند صدور جواز دفن در پزشکی قانونی

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

 پریچهر خزعلی مدیرکل امور تشریح و بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر لزوم همکاری خانواده‌ها و بستگان با پزشکی قانونی در تسریع رسیدگی و پاسخ‌دهی به پرونده ها، در خصوص فرایند صدور جواز دفن در پزشکی قانونی گفت: به طور کلی تمامی مرگ‌های مشکوک، قتل، خودکشی، مرگ‌هایی که در خصوص آن شکایتی وجود داشته باشد در قالب موارد ۱۹ گانه (مانند موارد مرگ بر اثر تصادفات و انواع حوادث مثل سقوط از بلندی یا غرق شدگی و…، مرگ‌های ناگهانی و بدون سابقه قابل توجیه، مرگ با احتمال مصرف مواد مخدر و یا هر نوع مسمومیت و…) به پزشکی قانونی ارجاع و در این سازمان بررسی و تعیین علت می‌شود.

مرکز وکلا در عرصه علم حقوق و کارشناسی تاثیرگذار است

حسن عبدلیان پور رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: هدفی که امروز مرکز وکلای قوه قضاییه دنبال می کند، علمی سازی و نخبه سازی و کمک به جریانات تصمیم گیر مثل شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

توافق سازمان ثبت و شرکت پست برای جمع آوری متمرکز اسناد و مدارک زارعین

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر جمع آوری متمرکز اسناد و مدارک زارعین به منظور تسریع در صدور اسناد اراضی کشاورزی تاکید کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین در دیدار با  کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به لزوم جدیت سایر دستگاه‌ها در شناسایی و حراست از اراضی و املاک در اختیار آن‌ها و دریافت اسناد حدنگاری از سازمان ثبت، بر ضرورت تشکیل شورای عالی مدیریت زمین به جهت ساماندهی و جلوگیری از اقدامات موازی دستگاه‌های متولی امر زمین تأکید کرد.

بابایی همچنین گفت: امیدواریم تا شش ماه آینده تمام واحدهای صنعتی بدون معارض را سنددار کنیم.

رونمایی از سامانه استعلام سوابق و اصالت خودرو

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

در هفته گذشته سامانه استعلام سوابق و اصالت خودرو رونمایی شد. این سامانه  قبل از انجام معامله اطلاعات لازم را در اختیار طرفین معامله قرار می‌دهد و از ایجاد اختلاف و دعوی بین فروشنده و خریدار جلوگیری می‌کند و سهم مهمی در کاهش دعاوی مربوط به معاملات وسایل نقلیه موتوری دارد.

معرفی اعضای هیئت منصفه دادگاه مطبوعات و سیاسی تهران

ناصر سراج نماینده رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیئت منصفه مطبوعات سراسر کشور با بیان اینکه روز سه شنبه ۱۸ مهرماه بر اساس قانون، اعضای هیئت منصفه در تهران از صنوف مختلف انتخاب شدند، گفت: اعضا به ترتیب شامل: محمدحسن رحیمیان، علی‌اکبر کسائیان، علی اکبر اشعری، علیرضا سربخش، یوسف غروی، حمید مومنی‌راد، محمود خسروی‌وفا، حسن حمیدزاده، پروین سلیحی، حسن خجسته باقرزاده، رمضان موسوی مقدم، اکبر نصرالهی، محمدعلی امانی، علیرضا محجوب، امیر خوراکیان، حبیب احمدزاده، محمد خدادی، الهام امین زاده، عبدالحسین روح الامینی، محمدرضا خردمند و مرتضی آخوندی هستند.

 ۶۰۰ دفتر جدید به ۱۲۰۰ دفتر قدیمی خدمات الکترونیک قضایی اضافه می شود

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه/ تایید لایحه شوراهای حل اختلاف

محمد کاظمی‌فرد درباره برگزاری آزمون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و اضافه شدن دفاتر  گفت: در حال حاضر ۱۲۰۰ دفتر خدمات الکترونیک قضایی در سراسر کشور وجود دارد و با هدف افزایش این دفاتر یک آزمون با نظارت سازمان سنجش برگزار شد و در حال حاضر اقدامات لازم برای مجوز به افراد پذیرفته شده در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود نزدیک به ۶۰۰ دفتر جدید به ۱۲۰۰ دفتر قدیمی اضافه شود.

فعالیت سامانه تسهیم برای حل مشکل وراث دارندگان سهام عدالت

حسن روحانی نیا مدیرعامل کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی درباره فعالیت سامانه تسهیم (تسهیم سهام عدالت متوفیان بین وراث) گفت: این سامانه که با هدف اجرای یکی از عناوین تعرفه سال ۱۴۰۲ دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای رفع مشکل وراث حدود سه و نیم میلیون ایرانیِ صاحب سهامِ عدالت فوت شده، ایجاد شده است، حاصل تلاش مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای توسعه‌ صلاحیت دفاتر و رفع مشکل میلیون‌ها هموطن ایرانی است.

انتهای پیام

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.