کد خبر : 2206
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴

رویکرد کشور نسبت به نخبگان، زنان و سرمایه‌گذاران تغییر کند

رویکرد کشور نسبت به نخبگان، زنان و سرمایه‌گذاران تغییر کند

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، سارا فلاحی در نشست علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: قواعد حاکم بر سپهر سیاست و مدیریت با قواعد حاکم بر میدان و پهنه فوتبال مو نمی زنند، در سیاست نیز مانند فوتبال باید برآوردی دقیق از توان خود و حریف داشته باشی،

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، سارا فلاحی در نشست علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: قواعد حاکم بر سپهر سیاست و مدیریت با قواعد حاکم بر میدان و پهنه فوتبال مو نمی زنند، در سیاست نیز مانند فوتبال باید برآوردی دقیق از توان خود و حریف داشته باشی، در غیر این صورت با اتخاذ تاکتیک غلط، تیمت را به لبه پرتگاه می‌بری و یا بی محابا حمله کرده و اسیر ضدحمله حریف می‌شوی و یا در لاک دفاعی فرو رفته و دفاع اتوبوسی‌ات با یک کاشته دقیق حریف فرو می‌پاشد و نتیجه در هر دو حالت واگذاری صحنه‌های بین المللی و منطقه ای به حریفان خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم افزود: در سیاست چون فوتبال همیشه مشکل با تعویض مربیان حل نمی‌شود چرا که مشکل ما رویکردی و سیاستگذاری است و باید رویکرد خود را نسبت به نخبگان، زنان، سرمایه گذاران، تولید، اشتغال، صنعت و کشاورزی تغییر دهیم و باید متناسب با نظام دانایی حاکم بر جامعه، سیاست‌گذاری کنیم.

فلاحی افزود: تا زمانی که یک پای ما در اردوگاه تقلید باشد و پای دیگر در اردوگاه نفی، همواره دولت‌ها را با سلام و صلوات می‌آوریم و با لعن و نفرین بدرقه می‌کنیم؛ وقتی رویکردها غلط باشد دستگاه بوروکراسی فربه و فاسد شده و آنگاه عدالت در پرداخت و در ازدحام عناوینی چون شرکتی، برون سپاری، حجمی، ساعتی، قرارداد مدت-معین، قرارداد مدت-موقت، پیمانی و رسمی گم می‌شود و ما روی خدمات مشترک، ارزش گذاری مبتنی بر تبعیض می‌گذاریم.

وی اضافه کرد: وقتی رویکردها غلط باشد در ازدحام نجومی بگیران، نیروهای مسلح که پیش قراول دفاع از امنیت و مدافعان سلامت که پیش قراول مقابله با کرونا درمانده می‌شود؛ وقتی رویکرد غلط باشد اقتصاد فاقد راهبرد خواهد بود و میان دو قطب اقتصادی حمایتی و آزاد، در هروله خواهد بود. وقتی رویکردها غلط باشد نظام بانکی غیرشفاف و ربوی خواهد بود. وقتی رویکردها غلط باشد به مقصد نمی‌رسید اما وقتی رویکردها صحیح باشد در  نانو، هسته ای، توان موشکی، نظامی و امنیتی و در سلول های بنیادین در جهان حرف برای گفتن دارید.

نماینده مردم ایلام افزود: در سیاست نیز مانند فوتبال برخی از بازیکنان ۱۰ دقیقه ای هستند و برخی ۹۰ دقیقه ای و برخی ۱۲۰ دقیقه ای؛ اما  در سیاست و مدیریت ما برخی بازیکنان هستند که همه ۹۰ دقیقه‌ها را در زمین بوده و در همه دولت‌ها هستند و سرجهازی همه دولت‌ها هستند و به‌رغم اینکه نفس نداشته و سبک بازی آنها قدیمی شده است اما نفس منافع و مصالح ملی را بریده اند.

فلاحی خاطرنشان کرد: در سیاست نیز چون فوتبال تکل از پشت خطاست اما گاهی مجبور می‌شوی برای نجات دروازه ات و برای ماندن تیمت در جریان بازی، تکل از پشت بروی؛ مع الاسف در کشور ما برخی از این تکل از پشت‌ها روی یاران خودی بوده و پیاده کردن یاران انقلاب از قطار انقلاب، ناامید کردن و دلسرد کردن فرهنگیان از اجرایی شدن لایحه رتبه بندی، دلسرد کردن بازنشستگان از پرداخت مزایای مناطق جنگی و عبور از منویات امام جامعه در زمره همین تکل از پشت ها روی یاران خودی است.

وی افزود: در سیاست نیز مانند فوتبال وقتی نتوانی میان ارسال توپ و جاگیری یار خودی ات برآوردی دقیق داشته باشی، یارت را در تله آفساید حریف گرفتار می‌کنی. بسیاری از یاران ما را در صحنه‌های بین المللی در تله آفساید حریفان گرفتار کرده ایم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در صحنه بین المللی وقتی برآوردهای صحیح و دقیق نباشد، یا در تله آفساید حریفان گرفتار می‌شویم و یا پنالتی که با هزار زحمت به دست آورده ایم، به دیرک دروازه حریفان می‌زنیم که مصداق این ادعا مصداق زدن توپ‌های مختلف به دیرک دروازه حریف، اجرایی کردن طرح حامل نفوذ کنترل جمعیت و مواجه کردن جامعه با بحران جمعیت است؛ دریاچه‌های ما می‌میرند، تالاب‌ها ما خشک می‌شوند و محیط زیست ما تخریب می‌شود.

فلاحی ادامه داد: در سیاست نیز چون فوتبال، عرصه رمالان و پیشگویان دروغگو و معاملات بی‌برکت است؛ معامله بر سر واگذاری پست‌های استانی و شهرستانی به افراد مورد نظر، معامله بر سر چپاندن یاران ستادی در قلب هولدینگ‌های اقتصادی و فروش امضاهای طلایی  است که هیچ کدام نباید در قاموس مجلس و دولت انقلابی باشد که اگر باشد.

نایب رییس فراکسیون ورزش مجلس ادامه داد: در سیاست هم چون فوتبال همیشه شایستگان پیراهن تیم ملی و تیم‌های بزرگ را به تن نمی‌کنند بلکه رانت و ضریب نفوذ سیاسی و اقتصادی نیز در آن موثر است از این رو استان‌های کوچکی چون ایلام به‌رغم اینکه ثروت و نخبگان قابلی دارد یا روی نیمکت ذخیره تقسیم ثروت و قدرت هستند و یا ناجوانمردانه آنها را به سکوهای تماشاچیان هدایت می‌کنند. در حالی که آنها می‌توانند نقش همان بازیکنان ریزنقش و فنی را بازی کنند که وقتی گره بازی کور می‌شود، با عبور از لایه‌های حریف می‌توانند آن را باز کنند و شاهد این ادعا هشتم آذرماه ۷۶ در ورزشگاه کریکت ملبورن و معجزه بازیکنان ریزنقش و غزال تیزپای فوتبال ایران است.

وی اضافه کرد: در سیاست نیز چون فوتبال، واگذاری پست‌ها به افراد غیرتخصصی می‌تواند مرگ توسعه را رقم بزند. در سیاست هم چون فوتبال باید میان همه خطوط هماهنگی باشد و امروز میان همه خطوط سیاسی و قوای ما هماهنگی وجود دارد و اگر نتیجه گل زدن به دروازه اقتصادی بیمار، فقر و فلاکت، بیکاری، فرار نخبگان نباشد، کلاه ما پس معرکه است.

فلاحی با بیان اینکه مجلس انقلابی باید این مسیر را با قانونگذاری موثر برای دولت باز کند، خاطرنشان کرد: باید به همراه دولت انقلابی سیاست‌گذاری و رویکردها را نشانه بگیریم. باید امروز مردم را دریابیم و با قوانین موثر و نظارت دقیق و کارشناسانه است که می‌توانیم از فساد جلوگیری کرده و از خلق مدیران فاسد ممانعت به عمل بیاوریم؛ پس امروز روز من و شماست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.