کد خبر : 409
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۶:۳۹

کمیته‌ای به صورت مستمر بر رفتار با زندانیان نظارت کند

کمیته‌ای به صورت مستمر بر رفتار با زندانیان نظارت کند

یک حقوقدان پیشنهاد کرد که رئیس قوه قضائیه کمیته‌ای تشکیل دهد تا به صورت مستمر پیگیری کند که حقوق زندانیان مورد تعدی و تجاوز قرار نگیرد و این حقوق را به شکل دقیق اجرا کنند. عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با تصاویر منتشر شده از زندان اوین گفت: حقوق زندانیان بخشی از

یک حقوقدان پیشنهاد کرد که رئیس قوه قضائیه کمیته‌ای تشکیل دهد تا به صورت مستمر پیگیری کند که حقوق زندانیان مورد تعدی و تجاوز قرار نگیرد و این حقوق را به شکل دقیق اجرا کنند.

عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با تصاویر منتشر شده از زندان اوین گفت: حقوق زندانیان بخشی از حقوق بشر است و این حقوق هم در قانون اساسی و هم در قوانین داخلی از جمله قانون آیین دادرسی کیفری و آیین‌نامه اجرایی نحوه برخورد با زندانیان و بسیاری از قوانین دیگر تصریح شده است که چگونه باید با متهمین و محکومین برخورد شود. کسی که دستگیر می‌شود یا متهم است که زیر چتر اصل برائت قرار دارد و مانند سایر افراد باید با او برخورد شود یا محکوم شده یعنی جرم او ثابت و مجازاتی برایش تعیین شده است که در هر دو حالت شکنجه و آسیب روحی و جسمی برخلاف قانون و عرف است. احترام به حقوق زندانیان در قانون احترام به آزادی‌های مشروع نیز آمده است و همه این‌ها برگرفته از اصول و قواعدی مثل اصل برائت است

این حقوقدان با بیان این‌که در فیلم‌هایی که از زندان اوین بیرون آمد موارد تکان‌دهنده‌ای بود که انعکاس بدی در جامعه داشت و حتی در رسانه‌های خارجی هم مورد توجه قرار گرفت، گفت: باید دید در حالی که در قانون مجازات اسلامی برای افرادی که حقوق زندانیان را نقض می‌کنند مجازات تعیین شده چرا باز هم اصرار بر ادامه این رویه وجود دارد. بنظر می‌رسد این ضدفرهنگ نهادینه شده که باید با زندانی و متهم رفتار نامناسب داشت که این هم معلول مسائلی است از قبیل این‌که مامور یا کارمند زندان آموزش ندیده یا برخی از زندانیان مجرمین به عادت هستند و ممکن است تصور شود که با این افراد باید مثل خودشان رفتار کرد اما این توجیهات قابل قبول نیست.

وی با بیان این‌که از مدت‌ها قبل بحث سر این بود که یک نهاد مستقل و بی‌طرف باید ناظر بر رفتار ماموران زندان باشد که حقوق زندانیان زیر پا گذاشته نشود گفت: حتی این بحث هم وجود داشت که قوه مجریه این مسئولیت را به عهده بگیرد، موضوع به طور کلی این است که یک تشکیلات و نهاد مستقلی بر چگونگی رفتار با زندانیان نظارت داشته باشد البته نمی‌شود انکار کرد که حجم زندانیان بالا است و امکانات زندان هم به اندازه کافی نیست و ما هم این را قبول داریم در عین حال قوه قضائیه نیز بخشنامه‌های متعددی صادر کرد که قضات کمتر مجازات حبس بدهند که این نشان‌دهنده این بود که زندان به هدف خود که اصلاح و تنبیه مجرم بوده است زیاد دست پیدا نکرده است ابزار این اصلاح هم فراهم کردن امکانات است تا زندانی آموزش ببیند.

خرمشاهی در پایان گفت: خوشبختانه آقای اژه‌ای در بدو قبول مسئولیت خود به زندان رفتند و حتی از بندهای سیاسی هم بازدید و تاکید کردند حقوق زندانی باید رعایت شود اما این محقق نخواهد شد مگر این‌که جناب اژه‌ای کمیته‌ای تشکیل دهد تا به صورت مستمر پیگیری کنند که حقوق زندانی مورد تعدی و تجاوز قرار نگیرد و حقوق زندانیان را به شکل دقیق اجرا کنند. از همین امروز هم اگر نظارت بر نحوه برخورد با زندانی شروع شود شاید در آینده کمتر ناظر این‌گونه حوادث باشیم.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.