کد خبر : 377
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰:۴۷

برنامه های جدی وزارت خارجه برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه

برنامه های جدی وزارت خارجه برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، امیرعبداللهیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: ما از هر نشستی که با اهل منطقه و مقامات کشورهای منطقه بخواهد برگزار شود استقبال می‌کنیم و مورد توجه ماست اما اینکه بیگانگان بخواهند در منطقه نقش ایفا کنند به نفع ما و

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، امیرعبداللهیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: ما از هر نشستی که با اهل منطقه و مقامات کشورهای منطقه بخواهد برگزار شود استقبال می‌کنیم و مورد توجه ماست اما اینکه بیگانگان بخواهند در منطقه نقش ایفا کنند به نفع ما و به نفع کشورهای منطقه نیست.
وی گفت: قرار بود در اجلاس همکاری و مشارکت برای بازسازی و توسعه عراق رئیس جمهور کشورمان حاضر شود اما به دلیل دعوت نکردن از سوریه و حضور رئیس جمهور فرانسه در این اجلاس؛ من شرکت کردم.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه در اجلاس عراق؛ رئیس جمهور فرانسه دو بار به سمت من آمد گفت: مکرون اذعان کرد ایران کشور مهمی در منطقه است.
حسین امیرعبداللهیان افزود: فرانسه علاقه داشت از فرصت اجلاس عراق برای نزدیک شدن به ایران استفاده کند و بر این اساس رئیس جمهور این کشور از من دعوت کرد به پاریس سفر کنم و مسائل دو جانبه در این سفر بررسی شود.
وزیر امورخارجه گفت: حکومت عراق پس از چالش‌های جدی با داعش و سیاست‌های آزمون و خطای آمریکایی‌ها در این کشور و ویرانی‌های بسیاری که به عراق تحمیل کردند در پی عبور از این مراحل است.
امیرعبداللهیان افزود: در این اجلاس گفتگوی خوبی با شیخ محمد بن راشد ولیعهد امارات داشتم و وی از نظرات ما درباره توسعه همکاری‌ها استقبال کرد.
وی افزود: در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان نیز سه نماینده از امارات حضور داشتند که بر گسترش گسترش روابط دو جانبه تأکید می‌کردند.
امیرعبداللهیان گفت: در زمینه گسترش همکاری‌های ایران و دوحه نیز با شیخ تمیم امیر قطر گفتگویی انجام دادم.
وزیر امورخارجه افزود: رئیس جمهور عراق نیز در نشست مشترکی که با وی و رئیس جمهور مصر داشتم؛ ایران، عراق و مصر را کشورهای تمدنی و بزرگ خواند که ظرفیت‌های خوبی برای همکاری دارند.
امیرعبداللهیان با تأکید بر ادامه حمایت قوی ایران از عراق گفت: حضور بیگانگان و اشغالگران را در منطقه مفید نمی‌دانیم.
وی با بیان اینکه در این اجلاس به جنایت آمریکایی‌ها در شهادت سردار سلیمانی اشاره کردم افزود: در این اجلاس بر مسئولیت کاخ سفید برای به عدالت سپردن آمران و عاملان شهادت شهید سلیمانی تأکید کردم.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه بین ایران و عربستان در ماه‌های گذشته گفتگوهایی انجام شد، گفت: در اجلاس عراق نمایندگان سعودی با من احوال پرسی کردند و ضمن تبریک اعلام کردند منتظر استقرار دولت جدید در ایران برای از سر گیری مذاکرات با کشورمان هستند اما در این نشست؛ مذاکره رسمی برای تداوم مذاکرات قبلی با سعودی انجام نشد.
وی افزود: قرار بود در کنفرانس عراق کشورهای همسایه ازجمله سوریه نیز حضور داشته باشند اما در دیداری که رئیس جمهور فرانسه با نخست وزیر عراق داشت، مکرون از نخست وزیر عراق می‌خواهد این اجلاس در پاریس برگزار شود اما نخست وزیر عراق اصرار می‌کند اجلاس در بغداد برگزار شود و رئیس جمهور فرانسه مهمان خاص آن باشد.
وزیر امورخارجه گفت: به دلیل مخالفت فرانسه با حضور رئیس جمهور سوریه، عراقی‌ها از رئیس جمهور سوریه دعوت نکردند.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه از حضور بشار اسد در این اجلاس حمایت و آن را به طرف عراقی توصیه کردیم افزود: به دلیل حضور نداشتن مقامات سوری این اجلاس به جای اجلاس همسایگان به اجلاس همکاری و مشارکت برای بازسازی و توسعه عراق تغییر نام پیدا کرد.
وی گفت: برای ما قابل قبول نبود کشور مهمی که در خط مقدم مقاومت است و ارتباطات نزدیکی با عراق دارد برای حضور در این اجلاس نادیده گرفته شود.
امیرعبداللهیان افزود: سفر من به سوریه بلافاصله پس از این اجلاس؛ انتقال این پیام به متحدان ما در سوریه بود.
وی گفت: البته توافقاتی که در سفر یک ماه پیش آقای قالیباف به سوریه انجام شده بود در این سفر پیگیری شد و گفتگوهای خوبی با رئیس جمهور سوریه و وزیر امورخارجه این کشور درباره توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و فعالیت بخش خصوصی داشتم.
وزیر امورخارجه در مورد جایگاه دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه با بیان اینکه تمرکز بر رویکرد دیپلماسی اقتصادی می‌تواند نقشه راه مقابل ما قرار دهد افزود: در این زمینه برنامه عملیاتی و زمان بندی شده با اولویت سیاست همسایگی تهیه کرده‌ایم که توجه به کشورهای آسیایی و قدرت‌های نوظهور اقتصادی مانند چین و هند ازجمله آن است.
امیرعبداللهیان گفت: بر اساس این برنامه ریزی، وزارت امورخارجه به عنوان تسهیل و هماهنگ کننده؛ کادر کارشناسی خود را با این هدف همسو می‌کند.
وی افزود: در سفارتخانه‌ها افزون بر تمرکز بر مأموریت‌های سیاسی؛ از این پس نیروهایی با رویکرد اقتصادی در سفارتخانه‌ها و کنسول گری های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای جهان مستقر می‌شود.
امیرعبداللهیان گفت: خود را به ظرفیت‌های وزارت امورخارجه محدود نخواهیم کرد و اگر نیاز به متخصص در حوزه تجارت بین الملل داشته باشیم از دیگر دستگاه‌ها کمک می‌گیریم.
وی افزود: وزارت امورخارجه نیروهای متخصص، متعهد و با تجربه زیادی دارد اما این بستگی به تیم مدیریتی این وزارتخانه دارد که از این نیروها با توجه به نیاز کشور در چه مسیری استفاده کند.
وزیر امورخارجه گفت: برای توسعه همکاری‌های تجاری، امنیت غذایی، کشت فراسرزمینی و کشاورزی و در حوزه‌های دیگری با رویکرد فرهنگی اقداماتی را انجام می‌دهیم و فقط از نیروهای داخل وزارت خارجه استفاده نمی‌کنیم.
امیرعبداللهیان افزود: مهم این است که بدنه کارشناسی و مدیریتی سفارتخانه‌ها متناسب با مأموریت آنها و در جهت کمک به وضع معیشت مردم و توسعه تجارت بین المللی باشد.
وی گفت: سیاست همسایگی و آسیایی به معنای تمرکز در یک بخش از جهان نیست و دیگر بخش‌ها را فراموش نخواهیم کرد.
امیرعبداللهیان افزود: در این چند روز از همکارانم خواسته‌ام در همه قاره‌ها و حوزه‌ها چند کشور را به عنوان اولویت مشخص کنند و با دیگر کشورها ارتباط متناسب با وزن و جایگاه آن کشور ادامه خواهد یافت.
وی گفت: در این زمینه نگاه ما فقط به تروئیکای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و انگلیس نیست و فقط این سه کشور را اروپا نمی‌دانیم.
وزیر امورخارجه افزود: با توجه به اینکه در مراسم تحلیف رئیس جمهور از بسیاری از کشورهای اروپایی نماینده رسمی معرفی شده بود اما انگلیس و فرانسه سفیر خود در تهران و برخی مانند ایتالیا دبیرکل وزارت امورخارجه شأن را معرفی کردند اما در این مراسم رئیس مجلس صربستان حضور یافت و این نشان می‌دهد اروپا یکدست نیست.
امیرعبداللهیان گفت: عنوان سیاست خارجه دولت سیزدهم، توازن، پویایی و هوشمندی است و امیدواریم در هر شش ماه گزارشی درباره فعالیت‌های ما برای کمک به مردم داشته باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که چرا سیاست خارجی زیر ذره بین است گفت: مناسبات بین المللی از حساسیت بالایی برخوردار است و مردم ما بسیار سیاسی هستند.
امیرعبداللهیان افزود: مردم ما در سیاست خارجی هوش بالایی دارند و مسائل را دنبال می‌کنند که این حساسیت کار ما در دستگاه دیپلماسی را افزایش داده است.
وی گفت: آقای علی اکبر صالحی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی می‌گفت به زادگاهم رفتم و از محله خودمان عبور می‌کردم، خانم ۷۰ ساله‌ای که با خانم‌های دیگر سبزی پاک می‌کرد از من درباره مذاکرات هسته‌ای سؤالی پرسید که در تراز سوال یک کارشناس ارشد هسته‌ای بود.

ادامه دارد…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.