کد خبر : 262
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷

قیمت هویج تا زیر ۱۰ هزار تومان پایین می‌آید

قیمت هویج تا زیر ۱۰ هزار تومان پایین می‌آید

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر فتحی روز دوشنبه در نشست خبری مجازی با خبرنگاران با اشاره به شوک بازار به محصول هویج و افزایش قیمت نامتعارف آن، گفت: قیمت هویج تا زیر ۱۰ هزار تومان پایین می‌آید. وی اظهار کرد: تأثیر روانی یک مطلب منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر مؤثر بودن مصرف هویج بر

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر فتحی روز دوشنبه در نشست خبری مجازی با خبرنگاران با اشاره به شوک بازار به محصول هویج و افزایش قیمت نامتعارف آن، گفت: قیمت هویج تا زیر ۱۰ هزار تومان پایین می‌آید.

وی اظهار کرد: تأثیر روانی یک مطلب منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر مؤثر بودن مصرف هویج بر درمان کرونا، منجر شد تا با افزایش مصرف و قیمت این محصول مواجه شویم، اما تولید هویج آذربایجان شرقی همچنان به روال گذشته ادامه دارد و ۴۰ هزار تن هویج تولید می‌شود.

فتحی افزود: با توجه به این‌که در پیک برداشت هویج استان‌های جنوبی قرار داریم و محصول استان ما نیز در مهر ماه برداشت می‌شود، با افزایش عرضه هویج به بازار پیش بینی می‌کنیم که مشکل افزایش قیمت این محصول برطرف شود.

وی همچنین در خصوص برنج ایرانی نیز گفت: برنج ایرانی با یک حباب قیمتی مواجه شده که این افزایش قیمت به دلیل فصل برداشت است و در صورت اتمام برداشت تمام محصول، قیمت برنج نیز کاهش می‌یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی همچنین با بیان اینکه برای کنترل بازار مرغ اقدامات مختلفی از جمله ایجاد بستر ۲ برابر شدن تولید آن در استان انجام شده است، گفت: مجوز مرغداری برای کنترل قیمت مرغ صادر می‌شود.

وی گفت: مجوز مرغداری که در دوره نوسانات بازار مرغ ممنوع شده بود، با پیگیری سازمان، مجوز ساماندهی واحدهای مرغداری غیرمجاز و ساخت مرغداری‌های جدید گرفته شده و تاکنون تقاضاهای خوبی برای ساخت مرغداری‌های جدید ارائه شده است.

وی افزود: با صدور مجوزهای جدید ایجاد مرغداری و ساماندهی مرغداری‌های غیرمجاز استان، ظرفیت تولید مرغ استان تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۲ برابر می‌شود.

فتحی ادامه داد: بخش کشاورزی نیز مانند سایر بخش‌های اقتصادی کشور در دوران شیوع کرونا با مسائلی مواجه شده و در سال ۹۹، مصرف محصولات کشاورزی به خصوص مرغ و گیاهان زینتی کاهش یافت که این امر در برنامه ریزی‌ها پیش بینی نشده بود.

وی افزود: با توجه به کاهش مصرف مرغ، تولیدکنندگان این حوزه دچار ضرر شده و جوجه ریزی را کاهش دادند اما در راستای این امر نیز مشکلاتی در بازار مرغ ایجاد شد که سازمان جهادکشاورزی وارد عمل شده و شرکت پشتیبانی غله مکلف به خرید تولیدات مازاد و دولت نیز اقدام به اعمال راهکارهای حمایتی برای تولیدهای متضرر از کرونا کرد.

وی ادامه داد: دولت، تسهیلات با بهره کم را به تولیدکنندگان بخش کشاورزی اختصاص داد اما با توجه به پایین بودن مبالغ این تسهیلات، کشاورزان رغبت چندانی برای دریافت آن نداشتند.

فتحی با اشاره به چالش تأمین نهاده‌های دامی در سال زراعی جاری، گفت: بسته شدن گمرک و تحریم‌های اقتصادی ایران باعث شد تا در تأمین نهاده‌های دامی دچار مشکل شویم. آذربایجان شرقی در این راستا به صورت مستقیم وارد عمل شده و اقدام به واردات نهاده‌ها با همکاری صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی کرد و چالش نهاده دامی را نسبت به سایر استان‌ها کاهش داد.

وی افزود: تخم مرغ نیز روندی تقریباً مشابه مرغ طی کرده ولی اکنون با اعمال سیاست‌ها و بهره مندی از ظرفیت تشکل مربوطه، قیمت این محصول تعدیل یافته و به نفع مصرف کننده و تولیدکننده است.

فتحی گفت: در مقطع زمانی نوسانات بازار، ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیز افزایش یافته و گشت‌های امور اراضی متأثر از وضعیت کرونا همانند سال‌های گذشته و امروز، عمل نکردند، این چالش موجب افزایش مشکلات بخش کشاورزی شده و اکنون در حال برخورد با این ساخت و سازها بر اساس قانون هستیم.

وی با اشاره به افزایش کشتار دام در آذربایجان شرقی اظهار کرد: در پنج ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل، کشتار دام‌های سبک و سنگین استان ۲ برابر شده است.

وی در خصوص هدف ایجاد زنجیره تولید گوشت قرمز و سفید در استان، گفت: اکنون با همکاری اتحادیه مربوطه، وارد حوزه ایجاد زنجیره تولید گوشت مرغ شدیم. بخش خصوصی هم وارد عمل شده و تا کنون سه زنجیره تولید را در استان راه اندازی کردیم اما انتظار داریم تا این اقدام برای تمامی تولیدات کشاورزی انجام بگیرد و نقش واسطه‌ها برای افزایش قیمت کمتر شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به تنظیم بازار محصولات استان و منظم تر شدن آن، افزود: تشکل‌های مربوطه وارد بحث صادرات برخی محصولات شده و از ظرفیت صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی برای این حوزه استفاده می‌کنیم و حتی مشکل مازاد تولید برخی محصولات در دوره‌های گذشته به این طریق حل شده است. در شرایط عادی، ۱۲ درصد از صادرات محصولات غیرنفتی استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد اما در سال گذشته، این رقم به ۲۱ درصد افزایش یافت.

وی با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای استان با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، اظهار کرد: استان بیشتر به تولیدات دیمزارهای خود به خصوص بخش زراعی متکی است و بالغ بر ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به صورت دیم مطلق هستند که بایستی با توجه به وضعیت خشکسالی و بحران آب، برنامه ریزی در این راستا انجام بگیرد تا از طریق این طرح جهش تولید، حداقل‌های موردنظر از اراضی استان برداشت شود.

وی افزود: آذربایجان شرقی جزو ۶ استان کشور در اجرای این طرح است و به لحاظ اجرای برنامه‌های تفاهمی این طرح، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

فتحی ادامه داد: در سال زراعی جاری با مشکل خشکسالی مواجه بودیم و چون اراضی کشاورزی استان، غالباً به صورت دیمی بوده و با آب باران محصول تولید می‌کنند، تأثیر خشکسالی بر بخش کشاورزی آذربایجان شرقی و به خصوص تمامی مزارع بالا بوده اما با توجه به رعایت اصول علمی و تفاهم نامه با ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مزارعی که از شیوه‌های اصولی پیروی کردند، خسارت کمتری را متحمل شدند.

وی گفت: در راستای خشکسالی، تولید مزارع دیم کاهش یافته و در بخش دام نیز با مشکل تأمین نهاده و علوفه مواجه بودیم که برای جبران این خسارات، دولت حمایت‌هایی را خواهد داشت و با ارائه تسهیلات، افزایش نقدینگی در این حوزه و اقداماتی چون لوله گذارزی و مرمت قنوانت‌ها برای جلوگیری از تکرار مشکلات در سال‌های آتی برنامه داریم.

وی با اشاره به رتبه نخست استان در حوزه رفع تداخل پلاکات ثبتی، گفت: طرح پلاک گذاری یا شناسنامه دار کردن دام‌ها نیز برای ارائه آمار دقیق جمعیت دامی استان در حال اجرا بوده و مبنای برنامه ریزی‌های این بخش و به خصوص تعیین میزان نهاده لازم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: در راستای اصلاح الگوی کشت، محصولات با نیاز آبی کمتر را جایگزین محصولات پرآب بر کرده و «کینوا» به عنوان محصول جدید کم آب بر و تأمین کننده هیدروکربن و در ادامه حتی با قابلیت گیاه دارویی، جایگاه خود در استان را باز کرده و اکنون در تمام شهرستان‌ها به صورت آزمایشی کشت می‌شود.

وی با بیان این‌که طی یک سال گذشته، تولید گیاهان دارویی استان ۵۰ درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: در بحث توسعه گلخانه‌های استان رتبه نخست کشوری را داریم و تنها در سالجاری، ۳۰۰ هکتار گلخانه افتتاح شده و نزدیک به ۴۰۰ هکتار دیگر نیز منتظر تأمین منابع هستند.

وی با بیان این‌که سالانه حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ هکتار اراضی استان مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار می‌شوند، گفت: امسال سیستم‌های نوین آبیاری بارانی، قطره‌ای و کم فشار در حدود ۳۰۰۰ هکتار از اراضی استان تجهیز شده‌اند.

فتحی با اشاره به اولویت دار بودن طرح به سازی و مرمت قنوان استان، گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار سالانه استان در راستای افزایش مکانیزاسیون است که امسال توانستیم ۱۳۰ درصد از آن را استفاده کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.